Nyergek & Hevederek:
Hobbinyereg:Az ilyen nyereg a legtöbb féle lovaglási tevékenységre jó.A nyereszárnyak kissé előreszabottak,egy kis térdtámasszal a lova számára.
Bemutatónyereg:A bemutatónyeregnek egyenes nyeregszárnya van.hogy a póni válla jól látható legyen.
Díjlovaglónyereg:A díjlovaglónyeregnek is egyenes nyeregszárnya és nagyon mély ülése van.A hevederszíjjakhosszabbak,mint általában,így a heveder csatjai nem érnek a lovas lába és a ló közé.
Ugrónyereg:Előreszabott nyeregszárnya és tömött térdtámasza van a lovas térde előtt és combja mögött.A tömések segítik jó helyen tartani a lovas lábát ugratás közben.
Westernnyereg:Ezt a fajta nyerget a cowboyok lovára alakították ki,az ételétől a poggyászáig a cowboy összes málháját is cipelni kellett rajta.Magas hátsókápája és elöl egy "szarva" van,amit a marhalasszózáshoz használtak.A kengyel fából készül,esetleg bőrrel bevont.A heveder lóször-vagy kötél-fonatnól készül.A nyergenegy csomó szíj van,amivel a lovas poggyásza odakötözhető,nyereg alá pedig egy vastag gyapjútakarót terítenek,hogymegóvja a lóhátát a feltöréstőlll.A westernnyeregek sokkal nehezebbek,mint az angol nyergek.
Hevederek:
Háromrétegű:Három puha bőrszíjból készül
Anatómiai heveder:Puha bőrbőll készülll,a póni könyökénél vékonyított kiképzéssel
Fonott:A heveder közepe három részre osztott,részei egymástól függetlenüll is képesek mozogni.
Zsinórheveder:Mindig párban használjuk;csak egy csatt van a végükön.
Műanyag heveder:Olcsó,jól tartja a nyerget a nyíratlan pónin.
Gurtnis heveder:Puha és kényelmes a legtöbb póninak.
Nyergelés:
1.A póni bal oldalán tedd a nyeregalátétet a póni hátára,kicsit elörébb a helyénél.
2.Engedd rá a nyerget az alátétre,majd együtt húzd hátra mindkettt a helyére,ami közvetlenül a póni marja mögött van.
3.Húzd ki az első felrántószíjat a csattvédő bőrből,fűzd be a nyeregalátétet a rögzítő fülbe.
4.Ugyanezt csináld meg a póni jobb oldalán.Csúztasd vissza a csattvédőket a felrántószíjakra.Bújtasd be a hevedert a nyeregalátét hevederbújtatójába,és lógasd le,hogy meg tudd nézni,nincs-e megcsavarodva.
5.Menj át a póni bal oldalára,nyúlj át a hasa alatt a hevederért.Ezen az oldalon is fűzd át a hevedert a nyeregalátét hevederbújtatóján.
6.Csatold a hevedert az első kettő vagy az eslő és a harmadik felrántószíjhoz.Ha nem ülsz azonnal lóra,csak lazán húzd meg a hevedert.Húzd le a csattvédőt a heveder csattjához.
7.Simítsd ki a póni bőrét a heveder alatt mindkét oldalon.
A kantár:
Zablák & Kantárok:
Csikózabla: A legtöbb csikózabla közepe csuklós.a Karikájuk vagy szabadon, vagy olajbogyó formában,fixen van rögzítve a szájrészhez.Az olajbogyós zablát arra találták ki,hogy ne csíje be a póni a szájszögletét.A jól beállított csikózabla épp hogy csak megráncolja a póni szája szélét.
Feszitőzabla:A feszítőzablát a nagykantár részeként használjuk.Mivel feszítőnek van egy szára is,emelőkarként működik.Ha a kantárszárakat hátrahúzzuk, a zablaszár elfordul,ami nyomást képez a ló feje tetején és a szájában is.Ezzel egy időben szorosabbra húzza az álladzóláncot,ami nyomja a ló állgödrét,s ezzel még erősebb hatást lehet elérni.A feszítőzabla működése mélyebb fejtartásra ösztönzi a lovat.
Pelham:A pelham a csikózabla és a feszítőzabla kombináziója.Lehet egyenes,a zablaszár felé enyhén meghajított,ún. félhold pelham,vagy a közepén egy ívvel kialakított pelham.A zablának két karikája van,amihez két kantárszárat csatolunk,de gyakran a két karikát szíjjal kötjük össze.Ehhez aszíjhoz csatoljuk a szárat,így nem kell két szárral lovagolni.
Kimblewick:A kimblewick olyan,mint egy pelham,de a zablának nincs hosszú szára.Egy kantárszárral kell használni,erős szájú lovakhoz hasznos.
Nagykantár:A nagykantárban a fent leírt feszítőzabla mellett egy kis karikás csikózabla is van.A nagykantár csak tapasztalt lovasok kezébe való.Díjlovagló versenyeken és bemutatókon használjuk.
Zabla Nélküli Kantárok:Vannak zabla nélküli kantárok is,a legismertebb ezek közül a hackamore.Úgy működnek,hogy nyomást fejtenek ki a ló orrára.Tapasztalt lovassá kell válnod,mielött zabla nélküli kantárt használnál.
Westernkantárok:A klasszikus westernkantáron a torokszíj és a homlokszíj helyett a ló bal füle körül egy hurok tartja a kantárt a helyén.Általábannincsorrszíj és feszítő zablával felszerezve.A kantárszárak hosszúak,a végükön nincsenek összekapcsolva.
Kantározás:
1.Figyeljünk arra,hogy a torokszíj és az orrszíj ki legyen kapcsolva.
2.A póni bal oldaán kapcsold ki a kötőféket,csúsztasd le a nyakára,kapcsold be újra.
3.Fogd a kantárt a tarkószíjnál a bal kezedbe,és tedd a szárat a jobb kezeddel a póni nyakára.
4.Nyúlj át a jobb kezeddel a póni álla alatt,és fogd meg vele a kantárt.Tartsd a bal kezeddel a zablát.
5.Nyomd a zablát a póni szájába.Ha nem nyitja ki a száját,dugd a bal hüvelykujjadat a szájszegletébe,ahol nincs foga,és továbbra is nyomd a fogaihoz a zablát.
6.Ahogy a póni kinyitja a száját,csúsztasd a tarkószíjat a füle mögé.ehhez egy kicsit le kell nyomnod a fülét.
7.Húzd ki a póni sörényét és üstökét a homlokszíj alól,nézd meg,hogy a homlokszíjegyenes legyen,és ne nyomja a póni fülét,
8.Kapcsold be az orrszíjat,Olyan lazára csatold,hogy az öklöd beférjen a szíj és a póni állkapcsa közé
9.Kapcsold be az orrszíjat.Legyen kétujjnyi távolság az orrszíj és az orra között.
10.Végül ellenőrozd,hogy a zabla minden csatja jól rögzítetted-e,és a szíjak végét becsúsztattad-e a bújtatókba.
11.Ha kikötve magára kell hagynod a pónit,mikor már felszerelted,bújtasd a szárakat a felhúzott kengyelek alá,és tegyél kötőféket a kantár fölé.
Futószár:
<-- Mindig legyen kífeszítve a szár különben bele lép a ló!!!
Hírek
Valószínűleg csinálok egy ló szépség versenyt! :)
Szavazás